Istnieje przekonanie, że stan samochodu może dużo zdradzić o jego właścicielu. Jeśli panuje w nim porządek i jest zadbany, to uznaje się, że jeździ nim osoba, która jest z natury uporządkowana, dokładna i słowna. Natomiast gdy samochód jest brudny i zapełniony niepotrzebnymi rzeczami, należy się spodziewać, że to, jak wygląda auto, odzwierciedla życie jego właściciela.
Dlatego są osoby, które doskonale wiedzą, jak zadbać o swój samochód i regularnie wykonują detailingowe mycie samochodu. Wszyscy, którzy jeszcze nie mieli z tym styczności, powinni wiedzieć, że jest to obecnie najdokładniejsza metoda czyszczenia samochodu. W jej skład wchodzi pielęgnacja:
- silnika,
- lamp i felg,
- tapicerki lub skóry oraz wszystkich elementów plastikowych czy drewnianych,
- polerowanie i woskowanie lakieru.
Detailingowe mycie samochodu odmieni wygląd nawet najbardziej zabrudzonego auta. Można wykonywać je samodzielnie lub w profesjonalnych myjniach, które regularnie poszerzają ofertę i czynią dbanie o samochód jeszcze bardziej popularnym. Detailing Warszawa rozwija się zdecydowanie najszybciej i to właśnie w tym mieście otwiera się coraz więcej miejsc, w których oferuje się detailingowe mycie samochodu. Dla tych, którzy wolą samodzielnie dbać o swoje auto, poleca się sklep detailingowy, w którym można zaopatrzyć się w autokosmetyki.
Woskowanie auta – jeden z najważniejszych etapów detailingowego mycia samochodu
Kosmetyki samochodowe są produkowane z substancji, których jedynym celem jest pielęgnacja samochodu. Dlatego ich stosowanie jest bezpieczne i skuteczne. Odpowiednio dobrany szampon samochodowy może zdziałać cuda, a jeśli po myciu auta, zdecydujemy się na polerowanie i woskowanie, to efekt może zaskoczyć nas samych. Zatem jak powinno odbyć się woskowanie auta, które odgrywa kluczową rolę w renowacji lakieru samochodowego? Przestrzegając poniższych wskazówek, proces woskowania będzie dużo łatwiejszy:
- zanim zaczniemy woskowanie samochodu, powinniśmy się upewnić, że odpowiednio dobraliśmy niezbędne autokosmetyki i akcesoria, które nie powinny zostawiać na karoserii żadnych drobinek i włókien. Najpopularniejszę są ściereczki z mikrofibry. Wybierając wosk samochodowy, należy pamiętać, że może on występować w różnych formach, a wybór jednej z nich powinien być zależny między innymi. Do pojazdów nowych najlepiej użyć woski w formie mleczka lub olejku, w przypadku starszych aut sprawdzi się wosk w postaci pasty.
- kolejny krok to ocena lakieru pod kątem wszelkiego rodzaju defektów, które powinny być usunięte, zanim przejdziemy do czynności głównych. Może się do tego przydać pasta polerska, która skutecznie rozprawi się z zabrudzeniami.
- ważne jest, aby lakier był również oczyszczony i odtłuszczony, co pozwoli na przedłużenie efektów woskowania.
- w zależności od rodzaju wosku wybiera się metodę jego nakładania. Można zastosować woskowanie na mokro i sucho. To pierwsze jest łatwiejsze i szybsze do przeprowadzenia. Głównie ze względu na wosk, który jest w formie płynnej, więc jego rozprowadzanie nie jest kłopotliwe. Woskowanie na sucho wykonuje się raczej w przypadku starszych aut, których lakier jest zniszczony. Ta metoda pozwala uzyskać lepsze efekty, ale jest dużo bardziej pracochłonna. Jej inną zaletą jest mniejsze zużycie produktu, gdyż forma, w jakiej występuje, daje się bardziej kontrolować przy nakładaniu i rozprowadzaniu.
Kiedy kosmetyki samochodowe są już wybrane, lakier jest przygotowany a samochód czysty osuszony, można przejść do woskowania. W tym momencie dobrze jest zapoznać się z zaleceniami producenta odnośnie do ilości potrzebnego produktu oraz jego właściwości. Są takie preparaty, które nie mogą być nakładane na rozgrzany lakier. Zatem woskowanie nie powinno odbywać się przy wysokich temperaturach. Za optymalną wysokość uważa się mniej niż 20°C. Kiedy zapoznamy się z instrukcją, nakładamy produkt na specjalną gąbkę, która zazwyczaj kupowana jest w komplecie z woskiem i rozprowadzamy równomiernie po karoserii. Pozostawiona na krótką chwilę substancja powinna wytwarzać tak zwaną mgiełkę, która oznacza, że możemy przystąpić do polerowania lakieru, aż pozbędziemy się ostatnich elementów wosku, a karoseria stanie się błyszczą i śliska. Najważniejsza rada, jaką można udzielić osobie woskującej samochód to, że proces ten powinien się zacząć od góry samochodu, kończąc na dole.